آموزش ورزش

در اين صفحه به توضيح کامل آموزش ورزش در خیریه آسوده مأوی مي پردازيم
این کلاسها به بخش های زیر تقسیم می شود:

الف) ورزش مخصوص توانخواهان (بوچیا)

ورزش بوچیا

به انگلیسی:( boccia)‏ نوعی ورزش تفریحی ویژه معلولان جسمی حرکتی است. بوچیا به سه صورت انفرادی، دونفره و تیمی برگزار میشود.
شیوه بازی
شیوه کلی بازی به این صورت است که یکی از گروه‌ها توپ سفید را به نقطه دلخواه و با شرایط مساعد خود پرتاب و سپس توپ رنگی خود را هر چه نزدیک تر به سمت توپ سفید (جک) پرتاب می‌کند و وقتی نوبت بازیکن مقابل رسید او نیز باید سعی کند که توپ رنگی خود را خیلی نزدیک تر از توپ‌های بازیکن مقابل پرتاب کند و در غیر این صورت توپ‌های بیشتری را از دست خواهد داد و در نهایت امتیاز کمتری کسب می‌کند.
توپها
در این بازی، سیزده توپ وجود دارد: شش توپ قرمز، شش توپ آبی و یک توپ سفید به عنوان نشانه. وزن هر توپ ۲۷۵ گرم و محیط آن ۲۷۰ میلیمتر است.

ب) شطرنج

شطرنج

با توجه به استعداد فوق العاده بعضی از بچه ها جدای از جسم های ناتوان و علاقه آنها به بازی شطرنج انجمن تصمیم به کلاسی برای آموزش به این گروه از چه ها نمود که با استقبال زیاد این توانخواهان مواجه شد . به دلیل شرایط نامتعادل اکثریت این بچه ها در نشستن روی ویلچر و عدم توانایی حرکت دستها مهره هایی با سایز بزرگ و آهنربایی با صفحه مخصوص طراحی شدهه که کمک زیادی به این بچه ها می کند. هوش بالای توانخواهان هنگام بازی شطرنج کاملا مشهود است.
تعداد نفرات شرکت کننده در کلاس شطرنج ۸ نفر می باشد.