تئاتر درمانی

در اين صفحه به توضيح کامل بخش تئاتر درمانی در خیریه آسوده مأوی اين خدمت خيريه مي پردازيم

امروزه تئاتر درمانی به عنوان شیوه‌ای موثر و روشی جدید در توانبخشی و درمان افراد دچار عارضه‌های روحی و روانی مورد توجه کارشناسان و فعالان حوزه علوم توانبخشی و هنرهای نمایشی (تئاتر) قرار گرفته است. به طوری که در حال حاضر این شیوه درمانی در بسیاری از کشورها بخصوص کشورهای اروپایی و آمریکایی و کشورهای اسکاندیناوی به عنوان روشی موثر در درمان افراد نیازمند مورد توجه است.
تئاتر درمانی یکی از روش‌های هنر درمانی است که امروزه در مسیر توانبخشی و درمان بیماران روحی و روانی به درستی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
مضاعف‌سازی، آئینه، جابجایی نقش‌ها، صندلی داغ، اتاق تاریک و صندلی خالی از جمله تکنیک‌هایی است که در این شیوه درمانی مورد استفاده درمانگر نمایشی قرار می‌گیرد.
در نمایش درمانی، فرد قادر است بر بسیاری از دل نگرانی‌ها، اضطراب‌ها و ترس‌های مرضی خود غلبه کند.
بخش تئاتر درمانی در خیریه آسوده مأوی شامل موارد زیر می باشد:

الف) تئاتر درمانی

تئاتر درمانی

کلاسهای تئاتر درمانی که هدف از تشکیل این کلاسها سایکودرام( یا همان درمان مبانی روانشناختی انسان از طریق نمایش) بود و در ادامه با رشد و شکوفایی بچه ها در این کلاس موفق به اجرای تئاتر پیغام ماهی ها در تاریخ ۹۰/۱۰/۲۹ شدیم که با استقبال اقشار مختلف جامعه روبرو شد چرا که بچه هایی که از جامعه کنار گذاشته شده بودند و در انزوا و تنهایی مطلق به کنج خانه ها پناه برده بودند و بهضاً حتی حرف دلشان را برای خانواده هایشان هم نمیتوانستند بزنند در این تئاتر با شور و حال خاصی به روی سن آمده و با صدایی بلند و رسا حرفهایی که برگرفته از مسائل و مشکلات خودشان و خانواده و جامعه بود را به گوش همگان رساندند . اکنون در کلاس تئاتر درمانی ۳۰ توانخواه شرکت دارند که اثر این هنر در درمان روح و جان و حتی بالا بردن حرکت جسم و کنترل و پیشگیری از روند رو به رشد بیماری در بسیاری از این توانخواهان کاملاً مشهود و قابل توجه می باشد.
در حال حاضر تعداد شرکت کنندگان در کلاس تئاتر درمانی ۲۸ نفر می باشد.

ب) کارگاه نمایش

کارگاه نمایش

در جلسات کارگاه نمایش با استفاده از تکنیک های تخصصی در حوزه آموزش هنرهای نمایشی سعی در تمرین گروهی و در نظر گرفتن محدودیت های خاص جسمانی اعضاء شرکت کننده در کارگاه در جهت افزایش فن بیان و تکلم، اعتماد به نفس و تمرکز،احساس، حرکت و اجرای بداهه پردازی به صورت مشارکتی توسط اعضاء و اجرای اتودهای موضوعی بخشی از کارگاه را تشکیل خواهد داد.
در بخش دوم کارگاه پس از آموزش ها عمومی و تخصصی اتودهای اصلی و از پیش تعیین شده جهت ایجاد بستر مناسب و هدفمند جهت تولید تئاتر اجرای عمومی اثر فراهم می گردد.
در بخش دوم کارگاه گروه هدف توانخواهانی هستند که در طول تمرینات توانایی لازم جهت حضور در اثر نمایشی را یافته و بقیه اعضاء در قالب تماشاگر در ادامه جلسه حضور خواهند داشت.