خوداشتغالی

در این صفحه درمورد یکی از برنامه های توانمندسازی توانخواهان که خوداشتغالی می باشد را کامل توضیح میدهیم
خود اشتغال نمودن توانخواهان و خانواده هایشان از برنامه های توانمندسازی توانخواهان در خیریه آسوده مأوی می باشد. مسئولین خیریه بر این باورند که به جای توزیع ماهی بین خانواده ها آموزش ماهیگیری انجام شود.
خوداشتغالی
این کلاسها به دو دسته تقسیم میشوند:

الف) کلاسهای کارآفرینی

کلاسهای کارآفرینی

برای تحقق این برنامه کلاسهای خوداشتغالی توانخواهان از تاریخ ۹۱/۱۰/۵ در دفتر مرکزی شروع به فعالیت نموده است.
این کلاسها با هدف آشنا شدن جوانان معلول با فضا و ارتباط با جامعه به ویژه ارتباط با محیط کار و شکوفا شدن استعداد نهفته آنان و هدایت آنها به سمت و سوی کارهایی که توانخواهان در آن استعداد داشته و هم توانایی انجام آن را با توجه به مشکلات جسمی آنها و حضور کم رنگشان در جامعه و احساس کمبود نیاز به یک سری سرفصلهای آموزشی بودند. مواردی که در کلاسهای خوداشتغالی به توانخواهان آموزش داده شده به شرح زیر می باشد:
۱- ارتباط داخلی مشتمل می شود از ارتباط خود توانخواه با خودش و دوستان همانند خود
۲- اصول و فنون مذاکره
۳- آشنایی با بحث و گفتمان و تفکر برای راههای شغل فرضی
۴- آموزش روانشناسی بدن برای نیاز به ارتباط با دیگران قبل از صحبت کردن
۵- امید به هدف گذاری در راستای بالا بردن امید به زندگی با شناخت توانمندی و داشته های خودشان و ایجاد هدف برای کارهای خود وراه های رسیدن به آن
۶- ایجاد شغل فرضی و تحقیق و بررسی اداری، ارگانی ، مالی، بازاریابی، محل کسب
۷- برای ورود به محیط کار و استخدام، آموزش رزومه نویسی
در حال حاضر تعداد شرکت کنندگان در کلاس کار آفرینی ۲۰ نفر می باشد.

ب) تجارب موفق

از اهداف اصلی انجمن کشف استعدادهای بالقوه توانخواهان به منظور بالفعل درآمدن آنها و آموزش مهارتهای حرفه ای جهت خوداشتغالی توانخواهان با استعداد می باشد. در این زمینه تجارب موفقی حاصل شده که عبارتند از ۱- آموزش نقاشی و برگزاری نمایشگاههای سالیانه و فروش تابلوهای ترسیم شده توسط توانخواهان
نمایشگاه نقاشی توانخواهان

۱-۱ اولین نمایشگاه نقاشی توانخواهان تحت پوشش از تاریخ ۹۰/۶/۲۴ الی ۹۰/۶/۳۰ درخانه کودک برگزار گردید،تابلوهای ارائه شده در نمایشگاه مورد استثقبال اقشار مختلف مردم قرار گرفته و عواید حاصل از فروش که مبلغی در حدود دو میلیون و سیصد و نوزده هزار تومان بود و بین توانخواهان توزیع گردید.

نمایشگاه نقاشی توانخواهان

۱-۲ دومین نمایشگاه عمومی نقاشی توانخواهان تحت پوشش که از تاریخ ۹۱/۸/۴ الی ۹۱/۸/۱۰ در خانه هنرمندان برگزار گردید، مورد استقبال کم نظیر مردم واقع شد. تابلوهای ارائه شده در نمایشگاه توسط توانخواهان آموزش دیده در انجمن کشیده شده بود و عواید حاصل از فروش آنها که در حدود هفت میلیون و سیصد هزار تومان بود به ترسیم کنندگان تابلوها تعلق گرفت.

نمایشگاه نقاشی توانخواهان

۱-۳ سومین نمایشگاه نقاشی توانخواهان که تحت عنوان نمایشگاه نقاشی«رنگ هستی» که از تاریخ ۹۲/۷/۱۱ تا تاریخ ۹۲/۷/۱۸ در محل خانه هنرمندان برگزار گردید،به غیر از آشنا کردن جامعه با معلول و معلولیت و توانایی ها آنها،دستاورد اقتصادی نیز برای توانخواهان به همراه داشت.فروش نقاشی های امسال دو برابر سال گذشته و بالغ بر سیزده میلیون تومان گردید که طی مراسمی در تاریخ ۹۲/۸/۱ همزمان با برگزاری جشن تولدتوانخواهان و اهداء تقدیرنامه هایی از طرف انجمن توانخواهان آسوده مآوی توسط مربیان به آنها تقدیم شد.

کارگاه نمایش
۲- برگزاری کارگاه نمایش و اجرای عمومی تئاتر “پیغام ماهی ها”

اهل هنر می دانند که اوج فعالیت فرهنگی- هنری در تئاتر متبلور می شود. تئاتر درمانی در انجمن که از سال ۱۳۹۰ در انجمن آغاز گردید، پس از حدود دو سال آموزش مداوم به توانخواهان تحت پوشش به آن سطح از موفقیت رسید که شاهد اجرای اولین تئاتر توانخواهان در سطح جامعه از تاریخ ۹۱/۸/۱۶ لغایت ۹۱/۸/۲۲ تحت عنوان « پیغام ماهی ها» بودیم که بسیار موفقیت آمیز بود و مورد استقبال عموم مردم و اهل هنر واقع شد. عواید حاصل از فروش بلیطهای تئاتر که مبلغی بالغ بر ۳/۷۰۰/۰۰۰ تومان بود بین بازیگران که همگی توانخواهان تحت پوشش بودند توزیع گردید.