کلاسهای رنگ درمانی

در این صفحه برگزاری کلاسهای رنگ درمانی در خیریه آسوده مأوی شرح داده میشود

استفاده از رنگ (به شکل نور رنگی) برای تولید آثار شفابخش را رنگ درمانی می‌نامند.

رنگ درمانی یک روش جدید نیست و پیشینه کهن دارد. این روش درمانی را هزاران سال پیش در معبد «نور و رنگ شفابخش» در منطقه هلیوپولیس مصر باستان و در یونان پیش از میلاد مسیح و در فرهنگ‌های باستانی چین و هند استفاده می‌کرده‌اند.
نفوذ رنگ‌‌ها و اثرگذاری آن‌ها را در بدن انسان به طرق گوناگون ثابت کرده‌اند. پژوهش‌های متعدد درباره علل ترجیح رنگی بر رنگی دیگر، آثار رنگ‌ها بر ذهن آدمی، بر رفتار آدمی، بر حس تعادل فکری و جسمی، در تولید شادمانی یا افسردگی، در تولید آرامش یا بی قراری و چندی موارد دیگر سال‌ها در جریان بوده‌اند و آثار رنگ‌ها را در زندگی انسان نشان داده‌اند. کلاسهای رنگ درمانی در خیریه آسوده مأوی به شرح زیر برگزار می شود:

الف) کلاسهای بازی با رنگ

کلاس بازی با رنگ

کلاسهای بازی با رنگ برای کودکان زیر سن دبستان و حدوداً زیر ۸ سال در نظر گرفته شده که فوق العاده اثر بخش و موثر برای این گروه از بچه های معلول بوده است چرا که با مادران و معلولانی مواجه می شویم که تازه متوجه شده اند فرزند معلول دارند فوق العاده افسرده و ناامید هستند در این کلاسها تا تقویت حس توانمندی و اعتماد به نفس کودکان و ایجاد لحظاتی شاد در کنار کسانی مثل خودشان توانسته ایم گامی موثر برای بالا بردن اعتماد به نفس و خودباوری کودکان و مادرانشان برداریم اکنون حدود ۲۳ کودک معلول در این کلاسها شرکت می کنند.

ب) کلاسهای رنگ درمانی

کلاس های رنگ درمانی

در سال ۱۳۹۲ حدود ۶۵ نفر از توانخواهان در سنین مختلف با معلولیت های متفاوت تحت آموزش کلاسهای رنگ درمانی قرار گرفتند. بچه های شرکت کننده در این کلاسها وخانواده هایشان باور نمی کردند روزی بتوانند قلم به دست بگیرند و نقاشی کنند ولی در حال حاضر با کمک مربیان با حوصله ودلسوز تحت آموزش قرار گرفتند و طی چند سال آموزش نه تنها بسیاری از آنها که در ابتدا توان قلم به دست گرفتن را نداشتند اکنون قادر به کشیدن نقاشی شده اند بلکه بسیاری از آنها که دستشان توان رنگ آمیزی نداشت و قادر به رنگ کردن درون خط نبودند اکنون نه تنها در رنگ آمیزی موفق شده اند بلکه در مرحله آموزش طراحی می باشند. علاوه بر این تعداد ۸ نفر ازتوانخواهان که در حدود سن ۱۸ تا ۲۲ سالگی هستند و حتی خودشان هم اطلاعی از استعداد نقاشی در وجودشان را نداشتند اکنون قادر به کشیدن تابلوهای زیبای رنگ و روغن- آبرنگ- پاستل در سبکهای مختلف نقاشی شدند